Duyuru

Collapse
No announcement yet.

AMD Ryzen ve mimariler

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• AMD Ryzen ve mimariler

2017'nin birinci çeyreğine ertelenen ve uzun süredir takip ettiğimiz am4 soket yapısında toplanan Amd'nin yeni mimarilerinde bilgiler sızmaya devam ediyor.

İlk olarak zen mimarisinde henüz yeni bir apu üretilmediği a12 9800 ve 9800 pro ların 28nm ile excavator işlemcilerle bristol ridge başlığında toplanarak ddr4 2400 mhz desteğiyle çalışacağı haberi birçok sitede yer buldu. Tüketim olarak da maximum yükte 65w tüketecek. 512 shader'a sahip 8 gpu 1108 mhz çekirdek hızına çıkabilecek.

2017 birinci çeyrekte çıkarılacak olan zen mimarili Summit ridge işlemciler 14nm teknoloji ile üretilmiş olacak, 4/6/8 fiziksel çekirdekli işlemciler 65-95w arasında güç tüketimi yapacak.

Building mimaride intel'i yakalayan amd bakalım teknik mimaride nasıl bir performans sergileyecek. Ayrıca 8 çekirdek 16 iş parçacığı ile çalışan bu işlemcinin ortalama olarak 600 dolardan piyasaya gireceği konuşuluyor.

4 fiziksel 8 iş parçacığı olarak çalışan işlemcilerin ise 200 dolar civarında piyasaya girmesi bekleniyor. 65w max güç tüketimi yapacak bu işlemcinin şahsi olarak i5 6600'den daha iyi performans vereceğini, içinde entegre gpu olmadığından daha ucuz olacağını ve bunun yaratacağı rekabetle kısa bir sürede her iki işlemcinin de fiyatının aşağı çekileceğini düşünüyorum.

2017'nin 2. yarısına hedeflenen Raven Ridge işlemciler ise 4 çekirdekli olacak ve içlerinde "Vega" mimarili gpu bulunduracaklar. Henüz güç tüketimleri, gpu'nun çekirdek hızları ve ram mhz desteği konusunda henüz kesin bir bilgi yok. Ancak Raven Ridge'de DDR4 ve HBM desteği olacağı belirtilmekte.

2019 yılı içinde Zen+ am4+ soketiyle "Gray Hawk" işlemcileri 7nm mimariyle üreteceğini içinde yeni bir gpu mimarisinin yer alacağınıda belirtmiş. Tabi Amd'nin bugüne kadarki ertelemelerini göz önünde bulundurursak pek de gerçekçi bir hedef gibi görünmedi bana.

Kısacası a12 9800 apular mevcut 7890k ya göre çekirdek hızı ile biraz üstünlük sağlamakta ancak özellikle ram hızı desteğiyle bekleneni vermedi bence.

Ancak summit ridge 4 çekirdek 8 iş parçacıklı 65w işlemciler fiyatı uygun olması halinde kesinlikle tercih sebebi olacaktır.

2017 sonlarına doğru çıkacak ve yeni apu sayılabilecek olan Raven Ridge ise yüksek ram hızı ve hatta gddr5'in yerini alması planlanan hbm teknolojisi ile entegre gpu kanadında göz doyurucu olabilir.

Şahsen amd nin yeni kartları olan RX serisinde 14nm'nin verdiği serinliği ve performansı şahsen test ettim ve fiyatını da hesaba kattığımızda kesinlikle beni tatmin ettiğini söyleyebilirim.

Yeni sistem toplamayı düşünen ve sistem yenilemesi/eklemesine gitmek isteyen arkadaşların zen'i beklemesini tavsiye ederim.
    Eklenen Dosyalar
    Asla pes etme!
    Mustafa Ekinci
    musthe@gmail.com

Son güncellemeler gelmeye devam ediyor. Firmalar AM4 boardlarını tanıtmaya başladı.
    Biostar firması şubat ayı içerisinde boardları satışa sunmaya hazırlandıklarını açıkladılar. Ayrıca işlemcilerin boardlar ile görücüye çıkması ve singularity de test edilmesi de çok az bir zaman kaldığını gösteriyor.

Asla pes etme!
    Mustafa Ekinci
    musthe@gmail.com

Yorum yap

2 mart resmi satış tarihi olarak belirlendi.
      Ürün kutuları ve soğutucuları da yayınlandı.
      Ayrıca unlock modellerin 3600 mhz e kadar ram adresleyebileceği de belirtilmiş.

Asla pes etme!
      Mustafa Ekinci
      musthe@gmail.com

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X